
Pats sev ārsts! 🙂
Ja kādam ir viena autoimūna slimība, tad ar laiku tai parasti pievienojas vēl kāda, un tad vēl kāda, it kā ar vienu nebūtu gana! Ja kādam ir reimatoīdais artrīts, tad nereti var būt arī autoimūnais tireoiditīts (Hašimoto) un psoriāze, vai arī Krona slimībai pievienojas reimatoīdais artrīts un multiplā skleroze. Tad cilvēks palīdzību meklē pie DAŽĀDIEM ārstiem – pie reimatologa, endokrinologa, gastroenterologa, dermatologa, neirologa… kur katrs ārsts mēģina medikamentozi ārstēt tikai savu orgānu.
Patiesībā te būtu vajadzīgs viens ārsts, kas pārzina autoimūno slimību veidošanās mehānismu, jo autoimūno slimību pamatā ir vieni un tie paši faktori. Tas, kurā orgānā slimība izpaudīsies, ir atkarīgs no ģenētiskās predispozīcijas vai citiem faktoriem.
Ja ārsts Tev pasaka: „Tev jau tādi gēni!”, vai tas nav liels atvieglojums? Tad Tev kļūst nesvarīgi – ko tu ēd, kāds ir tavs dzīves veids, kā tu dzīvo, vai tu pakļauj sevi toksisku vides faktoru ietekmei, toksiskām attiecībām. Šādi ārsts ir attaisnojis, ka Tev ir slimība, un risinājums ir dzert nozīmētās zāles un kļūt atkarīgam no sistēmas.
Tomēr ģenētika nav izšķirošais faktors. Gēnus mēs varam salīdzināt ar arhitekta rasējumu, bet rasējums vēl nav pati ēka. Daudz nozīmīgāka ietekme ir vides un dzīves veida faktoriem, kas „palaiž” autoimūnos procesus. Vides faktori ir tie, kas liek „ieslēgties” noteiktiem gēniem. Zinot šos faktorus un atpazīstot tos savā dzīvē, mēs varam ietekmēt kāda būs mūsu veselība. Patiesībā tā ir labā ziņa, jo Tu pats vari noteikt, kādiem vides faktoriem sevi pakļaut. Tas ir Tavās rokās! Tu pats sev vari būt ārsts!
Tas, protams, nav vienkārši, jo tas prasa uzņemties atbildību un pārskatīt savu līdzšinējo dzīves veidu. Tas liek iegūt zināšanas, saprast, kas tieši man kaitē, un prasa drosmi novērst noteiktus faktorus savā dzīvē, kas neveicina veselību. Vai Tu tam esi gatavs?
Ja Tev ir veselības problēmas (autoimunitāte, hroniskas slimības) un Tu esi cilvēks, kas gatavs uzņemties atbildību par savu veselību, tad esi nonācis īstajā vietā!
„Pats sev ārsts!” – tā ir izglītojoša programma, kā atgūt veselību, bet ne tikai!
Tas ir arī Tavs DARBS, lai atklātu tos vides un dzīves veida faktorus, kas Tev individuāli veicina autoimūnas vai hroniskas slimības veidošanos.
Auto-imūna saslimšana – tas ir stāvoklis, kad Tavs organisms kļūdaini uzbrūk pats sev. Kādā brīdī ir nojukusi skaidra robeža starp savu organismu un ārējo vidi. Imūnā sistēma uz ārējās vides negatīvo ietekmi reaģē saasināti, par daudz, nevis adekvāti. Rezultātā imūnā sistēma sāk kļūdaini uzbrukt paša organisma dažādiem orgāniem.
Konvencionālās (parastās) medicīnas pieeja šajā gadījumā ir dot medikamentus, kas nomāc imūno sistēmu, tie ir jālieto ilgstoši un laika gaitā rada blaknes, kurām vajadzīgi jauni medikamenti. Tas ir apburtais loks.
Vai pareizāk nebūtu atklāt šos faktorus, kas liek imūnajai sistēmai tik saasināti reaģēt?
Vai pareizāk nebūtu novērst šos faktorus un nostiprināt imūno sistēmu, lai tā tik saasināti nereaģē?
Vide ir ne tikai toksiskās vielas ap mums, bet arī mūsu domāšana, emocijas un mūsu attiecības.
Varbūt mums ir saspringtas attiecības ar darbu? Pārmērīgs stress?
Varbūt mums ir neveselīgas attiecības ģimenē, ar dzīvesbiedru, ar bērniem, ar citiem ģimenes locekļiem?
Varbūt tās ir traumatiskas? Bērnības trauma? Varbūt tās nav autentiskas?
Vai mēs rūpējamies par sevi, vai arī esam atsvešinājušies no dzīvās dabas un no sevis?
Šie aspekti ir vēl viena faktoru grupa, kas veicina autoimūnas un hroniskas saslimšanas. Avots, no kā nāk dziedināšana, ir mīlestība.
Programma nav tikai par ķermeņa veselību, bet arī par Mīlestību. Mīlestība ir tā, kas spēj dziedināt visu.
Programma ir par to, ko Tu pats vari darīt, lai kļūtu vesels un dzīvotu sev atbilstošu un veselīgu dzīves veidu. Mēs esam dažādi un visiem neder viena izmēra apavu pāris! Arī medicīnā – visiem neder viena veida pieeja. Tikai Tu pats vari sevi vislabāk iepazīt.
Ja gribi uzņemties atbildību par savu veselību, tad tikai pats vari apzināt tos faktorus, kas dara Tevi slimu, jo tieši pats sevi vislabāk pazīsti.
Līdz ar to programmā „Pats sev ārsts!” ir iekļauti praktiski uzdevumi, lai Tu pats apzinātu faktorus, kas veido, ietekmē tavu slimību un novērstu tos savā dzīvē, ejot ceļu uz veselību.
Kad programmas laikā atklāsi kāda faktora nozīmi savai veselībai – tās būs jaunas zināšanas par sevi, ko neviens cits Tavā vietā Tev nespēs atklāt. Programma „Pats sev ārsts!”
1) ļaus Tev identificēt tos faktorus, kas Tavā gadījumā veicina hroniskas slimības veidošanos un tās uzturēšanu,
2) dos zināšanas, kā šos faktorus novērst, un
3) piedāvās atbalsta grupu, lai palīdzētu pārmaiņas, kas ved uz veselību, ieviest Tavā dzīvē.
Programmas ilgums ir 12 nedēļas. Nodarbības notiks otrdienu vakaros pl.19.00 e-vidē:
- 12 nodarbības notiks, izmantojot zoom platformu (nodarbībai būs pieejams video ieraksts);
- Nodarbības laikā tiks iedots arī praktisks uzdevums, kas būs veicams līdz nākamajai nedēļai;
- Diskusijai un atbalstam būs pieejama arī atsevišķa grupa;
- Mācību grupā tiks ievietoti un būs pieejami arī materiāli.
Programmas „Pats sev ārsts!” noslēgumā dalībnieks būs
- noskaidrojis, kādi ir tie konkrētie faktori, kas ir veicinājuši viņa slimības veidošanos un tās saglabāšanos,
- ieguvis skaidrību, ko darīt, lai novērstu šos faktorus savā dzīvē,
- zinās, kuros gadījumos ir nepieciešams meklēt kāda konkrēta speciālista palīdzību vai konsultāciju, lai turpinātu savu uzsākto ceļu uz atveseļošanos.
Programmā „Pats sev ārsts!” tiks aplūkotas šādas galvenās tēmas:
- Dzīves gājums un to faktoru apzināšanās, kas ir veicinājuši slimības veidošanos.
- Imūnā sistēma, kā tā darbojas. Autoimūno saslimšanu mehānisms, teorijas, zarnu caurlaidības sindroms. Mikrobioms.
- Ieskats dažādās vairāk izplatītās autoimūnajās slimībās un to simptomos, anatomija un fizioloģija slimību gadījumā, diagnostika.
Optimālie analīžu rādītāji un to interpretācija.
Hroniskā noguruma sindroms. Krona slimība un čūlainais kolīts, reimatoīdais artrīts, sistēmiskā sarkanā vilkēde, psoriāze, autoimūnais tireoidīts, Greivsa slimība, multiplā skleroze. - Dzīves veida faktori, kas veicina saslimšanu, un kā tos novērst.
Uzturvielu nepieciešamība un dažādas diētas, vitamīni un uztura bagātinātāji. Pārtikas nepanesības un alerģijas, ko darīt?
Vides un organisma piesārņojums, toksiskās vielas.
Domas un emocijas, attiecības un traumatiska pieredze.
Metodes un veidi, kā pakāpeniski sakārtot organismu un tā dabiskās izvades sistēmas: aknas, nieres, āda, elpošanas sistēma.
Kā mainīt ikdienas ieradumus un dzīves veidu.
Ja Tevi interesē šī programma, aizpildi pieteikuma anketu. Anketas aizpildīšana neuzliek Tev nekādu pienākumu, bet tā ļaus Tev turpmāk saņemt informāciju, kas Tevi varētu interesēt.
Nākamā grupa šajā programmā ir plānota 2023.gada vasarā-rudenī. Aizpildot un iesniedzot anketu, saņemsiet informāciju par jaunajiem kursa datumiem tiklīdz tā būs pieejama.
Programmas izveidotāja un vadītāja ir Marika Zelča-Čerāne, mediķe, garīgā līdzgaitniece un filozofe, Slow Medicine Ambulance izveidotāja.
Marikas interešu lokā ir autoimūnās saslimšanas un 2.tipa cukura diabēts, kur liela nozīme, lai uzturētu veselību un atveseļotos, ir dzīves veidam, uzturam un uzturvielām, gavēšanai, traucējošo faktoru novēršanai, optimālai organisma funkcionēšanai. Šī interese ir izpaudusies, izveidojot Facebook grupu “Ceļš un veselību (no autoimūnām slimībām)”, kā arī tagad piedāvājot šo programmu. Pabeidzot studijas medicīnā, viņa izvēlējās rakstīt kvalifikācijas darbu “Dzīvesveida paradumu izmaiņu ietekme uz 2.tipa cukura diabēta pacientu veselības rādītājiem”.
Marika 2020.gada pavasarī izveidoja un novadīja 8 nedēļu programmu “Biohakings sievietēm”, kas tika ļoti atsaucīgi novērtēta. Marika 2019.gada septembrī aizsāka raidījumu ciklu par veselību “Vērmele”, kuri pieejami YouTube.
Kopš 2001.gada Marika daudzu gadu garumā ir veidojusi un vadījusi mācību un retrīta programmas garīgumā. Viņa ir starptautisku organizāciju – Spiritual Directors International un Spiritual Directors in Europe biedre un žurnāla Presence (Klātbūtne) redkolēģijas locekle.