
Dzīvo saskaņā ar savu ciklu!
Būt sievietei un izdzīvot bez problēmām un traucējumiem ikmēneša ciklu.
Justies labi un strādāt, nebaidoties, ka atkal uznāks tāāādas galvassāpes, ka nevarēsi padomāt, tāāādas vēdersāpes un spazmas, ka rausies čokurā, ka atkal būs klāt PMS un viss Tevi kaitinās, vai arī parādīsies pūtītes uz sejas un nevēlēsies to dēļ iziet sabiedrībā.
Mācēt izvēlēties produktus un nodrošināt saviem hormoniem uzturu, kāds tiem ir vajadzīgs, lai tie saskanīgi atbalstītu Tevi Tavās ikdienas gaitās.
Sasniegt pat vairāk, ja Tu izproti, ka katra cikla fāze ir kā atsevišķs gadalaiks un katram ‘gadalaikam’ ir piemērotas savas norises un aktivitātes.
– Ir dienas, kad Tu jūties radošuma pilna, un Tevi kaitina rutīnas darbi.
– Ir dienas, kad Tu priecājies par iespēju runāt un veidot jaunus kontaktus.
– Ir dienas, kad Tu dod priekšroku pārdomām un pašanalīzei, bet nevēlies komunicēt.
– Ir dienas, kad bez problēmām veiksi ikdienas rutīnas darbus.
To zinot jau iepriekš, Tu to vari izmantot savā labā. Tas ir īstais ‘biohakings sievietei‘ – dzīvot saskaņā ar savu ciklu, nodrošinot hormonu optimālu darbību.
Mana pieredze
Reiz pirms pāris gadiem, kad vēl studēju medicīnu, ievēroju kādu sievieti, kura ik pa laikam Sejas grāmatā lūdza, lai par viņu palūdzas, jo esot atkal uznākušas milzīgas galvassāpes, migrēna. Es patinu ierakstus atpakaļ un pamanīju, ka tie parādās apmēram ik pēc mēneša. Man radās aizdomas, ka tie ir saistīti ar ciklu. Kad es sazinājos ar šo jauno un skaisto sievieti, viņa apstiprināja, ka patiešām tas tā ir un turpinās vairākus gadus noteiktā cikla fāzē. Ieteicu viņai nesamierināties ar to, ka vienīgā cerība ir lūgšana, bet tomēr meklēt risinājumu.
Kad biju pabeigusi medicīnas studijas, tad satiku vairākas sievietes, kuras stāstīja, ka mēģinājušas uzlabot veselību, uz vairākām dienām atturoties no ēdiena. Gavējušas, bet radušās problēmas ar ciklu, tas nobrucis. Vienai pat tikuši nozīmēti medikamenti, kas bija jālieto vairākus mēnešus. Gavēšana (ir cilvēki, kas to sauc par badošanos) patiešām ir labs rīks vīrietim savas veselības uzlabošanai. Arī sieviete var izmantot šo metodi, tikai viņai tas būtu jādara saskaņā ar savu ciklu. Citādi, kad radīsies problēmas neēšanas dēļ, sava cikla sakārtošana var prasīt ilgu laiku.
Te gribu vaicāt – vai to mums kāds ir mācījis? Arī es savos jaunības gados daudz ko nezināju par iespējām ar ēšanu, neēšanu un noteiktu produktu lietošanu koriģēt simptomus un cikla norisi. Man bija vajadzīgi daudzi dzīves gadi, kā arī studijas medicīnā un papildus šo jautājumu pētīšana zinātniskajā literatūrā, lai izprastu šos procesus. Es priecājos, ka tas, ko esmu uzzinājusi, nepaliks tikai man. Es varēšu šīs zināšanas nodot savai meitai. Tās viņai noderēs visa mūža garumā, sākot no brīža, kad viņa kļūs par sievieti un sāks pilnībā darboties viņas Otrais pulkstenis, tas ir, viņas ~ 28 dienu cikls.

Es zinu no savas pieredzes, cik smagi var justies. Kad jaunībā studēju LU, biju zinātkāra studente un reiz palīdzēju organizēt kādu starptautisku konferenci. Visi dalībnieki bija sareģistrēti, sākās plenārsēde un arī es, cerību pilna dzirdēt kaut ko vērtīgu, devos uz to. Drīz pēc sākuma sāku just pieaugam sāpes vēdera lejasdaļā, kas ik pa brīdim uznāca un atlaida. Uz pieres parādījās auksti sviedri. Pie sevis nodomāju: “Sākas reizes…” Šoreiz spazmas bija tik spēcīgas, kā nekad agrāk. “Ak, kaut es varētu ieritināties gultā zem segas!”- nodomāju. Izgāju laukā no zāles, nokāpu lejā pa plašajām šīs ēkas kāpnēm un noģību… Lieki teikt, ka man izpalika šī konferences diena. Tikai vēlāk sapratu, ka es biju noģībusi no sāpēm. Pirmo un vienīgo reizi manā mūžā. Sāpju līmenis bija bijis tik augsts, ka tas pārsniedza manu sāpju tolerances slieksni. Dežurants jau bija izsaucis ātros, kuri drīz vien atbrauca. Mediķi uzzinājuši, kas man kait, piedāvāja aizvest uz slimnīcu. Tur man iedeva pretsāpju medikamentu un palaida mājās. Ko darīt citā reizē? “Palietojiet aspirīnu!” – tāds toreiz bija vienīgais ieteikums.
Toreiz es nezināju, kas cits šo situāciju būtu varējis mainīt, bet dzīves laikā uzkrātā pieredze un pabeigtās studijas medicīnā dod man pamatu ar pārliecību teikt, ka ir cits risinājums! Ne tikai PMS, krampjus un sāpes, bet arī jebkuru citu simptomu, kas rodas cikla laikā hormonu svārstību rezultātā, var ietekmēt ar noteiktiem uztura produktiem. Ne jau aspirīna deficīts man toreiz bija!

Foto: Sandris Kūliņš, 2020.g.3.februāris
Kad 2020.gada februāra sākumā man bija jānolasa publiska lekcija Rīgas Biznesa skolā, lai biohakeru kopienai pastāstītu par gavēšanas (neēšanas) fizioloģiskajiem procesiem organismā, ārpus manas prezentācijas palika ļoti nozīmīga tēma par to, kā gavēšana ietekmē pārējos hormonus un dažādus organisma faktorus sievietes cikla dažādajās fāzēs, kā arī menopauzē.
Tā radās ideja veidot programmu sievietes veselībai un 2020.gada martā – aprīlī piedāvāju programmas “Biohakings sievietēm” pirmo versiju, lai sieviete varētu mācīties mākslu būt sievietei, tas ir, mākslu dzīvot saskaņā ar savu Otro pulksteni (~ 28 dienu cikls), kas ir dots tikai sievietei, kas ļauj izdzīvot cikla laikā visus četrus gadalaikus. Cikla fāzēs – katra ar savām īpašajām prasībām un īpašājām dāvanām. Pavasaris ar daudzām radošām idejām un iecerēm, Vasaras uzplaukums, nobriedis un bagāts rudens, miera un atpūtas pilna ziema.
Šobrīd programma ir papildināta un esmu priecīga to piedāvāt ar nosaukumu “Dzīvo saskaņā ar savu ciklu! (Biohakings sievietēm)“. Lai nebaida Tevi vārds “biohakings”, jo manā izpratnē tas ir dzīvot saskaņā ar savu ciklu, nodrošinot hormonu optimālu darbību, liekot lietā integratīvās medicīnas zināšanas un dažādus biohakus jeb knifiņus.
Lai Tev būtu vieglāk uzņemt manis sniegtās uzkrātās zināšanas, tās esmu iedalījusi vairākos blokos:

Iepazīsti savu Otro pulksteni un Tev dotos četrus gadalaikus (cikla fāzes)!

Uzzini par katrai cikla fāzei atbilstošiem produktiem un veido savu ēdienkarti, lai neciestu no hormonu radītiem veselības traucējumiem gan reproduktīvajā vecumā, gan menopauzē!

Zini, ko neēst un kad neēst, lai nekaitētu un nenoplicinātu hormonus, kas noved pie cikla traucējumiem.

Dzīvo brīvībā ar zināšanām un pieaugošu pašapziņu, un zini, kā pārvarēt dažādus traucējumus un kā likt lietā savas priekšrocības.
Ko saka šīs programmas dalībnieces?
“Marikas sniegtā informācija rada uzticību, jo tā ir teorētiski pamatota, veiksmīgi apkopota un saprotami pasniegta.“
(Lilita Thomsen, ārste)
“Marikas zināšanas kā burvju nūjiņa visu sakārtoja pa plauktiem. (..) Ķermenis ir priecīgs, notiek hormonāla saskaņa ar pārtiku.“
(Eva Alpaslana)
“ Programmas laikā es ievērojami notievēju, nemaz nebadojoties, tikai nedaudz pamainot produktus, kurus lietoju, turklāt man atsākās mēnešreizes pēc ilgāka pārtraukuma.“
(Dalībniece, nevēlējās publiskot savu vārdu)
“Marika ir mediķis, kādu jau sen gribēju sastapt.“
(Gundega Lazdāne)
“Ļoti vērtīgs lekciju cikls. (..) Bieži iznāk, ka tas, kas kārojās sestdienā, vairs nekārojas otrdienā. 🙂 Tagad viss salikās pa plauktiņiem.“
(Ligita Nelsone)
“Paldies par gadalaiku ēdieniem, daudz materiāla, ko novērot un izmēģināt.“
(Sarmīte Blūma)
Kam šī programma ir domāta?
Programma domāta SIEVIETEI, kas vēlas iegūt ne tikai zināšanas, bet arī praktisku rezultātu!
Ar zināšanām vien nepietiek! No tā, ka cilvēks zina, bieži vien nekas daudz viņa dzīvē nemainās. Es, savukārt, vēlos palīdzēt tām sievietēm, kas ir gatavas uzņemties atbildību par savu veselību un vēlas to optimizēt, izprotot fizioloģiskos procesus un dažādu dzīves veida faktoru, īpaši, pārtikas produktu, ietekmi uz sava cikla norisi. Tikai tad zināšanas iegūst savu īsto VĒRTĪBU, kad tās tiek liktas lietā!
Kā norit programma?
Programma ir iecerēta tā, lai SIEVIETE varētu to savienot ar ikdienas gaitām.
Piecas dienas nedēļā – darbdienās – būs īsas video lekcijas, lai tās varētu kā „kumosu pa kumosam” katru noskatīties un pārdomāt, kā tās saistās ar manu ikdienas dzīvi. Ja tās nepaspēj noskatīties darbdienās, tad materiālu var viegli apgūt nedēļas nogalē.
Programma ietver:
1) 40 video lekcijas par kādu vienu nelielu tēmu vai jautājumu, lai dienas laikā varētu to noklausīties, pārdomāt, integrēt savā dzīvē;
2) darba lapas lekciju pierakstiem;
3) darba lapas novērojumu un praktisko uzdevumu veikšanai;
4) mācību grupas forums, kur gūt atbalstu, dalīties, uzdot jautājumus;
5) trīs videotikšanās zoom virtuālajā telpā, kur varēsi tikties ar mani tiešsaistē.
Programmā var piedalīties no jebkuras sev ērtas vietas vietas pasaulē un sev brīvā laikā, ja vien ir pieejams interneta pieslēgums.
No dalībniecēm tiek sagaidīta iesaistīšanās, darbs ar sevi, atgriezeniskās saiknes sniegšana un, protams, sajūsmas pilna liecība par vērtīgo programmu! 🙂
Programmas ilgums
Programmas ilgums ir tikai 8 nedēļas, kuru laikā iegūsi zināšanas visam mūžam.
8 nedēļas ir laiks, lai programmas pirmajā pusē sieviete labāk iepazītu un apzinātos savu ciklu un savus ikdienas paradumus, bet otrajā pusē mēģinātu zināšanas gudri pielietot savā dzīvē.
Programmas pirmās četras nedēļas būs paredzētas teorētisko zināšanu apguvei un padziļinātākai sevis un sava cikla iepazīšanai, bet nākamās četras – praktiskās zināšanas, kuras pielietot praksē, savā ikdienā!
Programmas saturs
Programma ir domāta izglītībai, lai, iegūstot zināšanas, katrs varētu uzņemties atbildību pa savu veselību un pieņemt informētu un atbildīgu lēmumu. Programmas ietvaros netiek veikta diagnostika, ārstēšana vai sniegtas medicīniska rakstura konsultācijas.
Materiāls ir tematiski organizēts piecos moduļos, kuriem ir gan teorētiskā daļa, gan praktiskā daļa.
Teorētiskās daļas saturs pa moduļiem
IEVADS. (1. nedēļa)
Biohakeres domāšana. Sevis izvērtēšana. Hronobioloģija. Diennakts pulkstenis un Otrais pulkstenis (~ 28 dienu cikls).
MOSTIES! (2. un 3. nedēļa)
Sieviete un vīrietis – stress, imunitāte, smadzenes – kopīgais un atšķirīgais. Kas notiek cikla fāzēs: menstruācijas, folikulārā fāze, ovulācija, luteīnā fāze. Sievietes hormonu tango. Hormoni, kas saistīti ar sievietes ciklu: FSH, estrogēni, LH, progesterons. Hormonu līdzsvara trūkuma dēļ radītie simptomi pa cikla fāzēm. Menopauze.
NEĒD! (4. nedēļa)
Autofāgija. Kad autofāgijas stimulēšana var pasliktināt veselību?
Gavēšanas tipi. Gavēšana un sieviete.
ĒD! (5. un 6. nedēļa)
Ēšanas un neēšanas fizioloģija. Hormoni, kas saistīti ar ēšanu: insulīns un glikagons, leptins un grelins. Ēšana atbilstoši cikla fāzēm: Sezonālie produkti, pavasaris, vasara, rudens, ziema. Katram gadalaikam atbilstošais sagatavošanas veids. Diētas un to ietekme uz sievietes cikla dažādām fāzēm (keto, svaigēšana u.c.).
DZĪVO! (7. un 8. nedēļa)
Vide, tās ietekme uz hormonu sistēmu. Estraboloms. Kā dzīvot un kā koriģēt simptomus, kad ir veselības traucējumi: mioma, endometrioze, krampji un sāpes, akne (pūtītes), uzpūsts vēders, policistiskais olnīcu sindroms, jūtīgas krūtis. Kafija – vai ikdienas sabiedrotais? Liekam visu kopā!
Praktiskā daļa
Praktiskās daļas mērķis ir izveidot piemērotāko produktu izvēles sistēmu atbilstoši savam ciklam un saviem simptomiem, atpazīt tos faktorus, kas negatīvi ietekmē ciklu un tos novērst.
Pirmais mēnesis – sevis novērošana, praktisks ikmēneša hormonu tests, ko var veikt sieviete mājas apstākļos, un uzdevumi izvērtēšanai, ko un kā mainīt savā dzīves veidā.
Otrais mēnesis – ieviest praksē, identificēt sievietes hormonus ietekmējošos faktorus savā ikdienas dzīvē, veidot sev piemēroto produktu sarakstu un ēdienu recepšu krājumu atbilstoši katrai cikla fāzei.
Tās ir zināšanas un pieredze visam mūžam, ko pielāgot sev un nodot savas dzimtas sievietēm nākamajās paaudzēs.
Dalības maksa
Programmas dalības maksa ir atkarīga no samaksas termiņa.
“Agro putniņu” maksa līdz (tuvākajā laikā tiks paziņots):
- 8 nedēļu programma “Biohakings sievietēm: Dzīvo saskaņā ar savu ciklu!“
- Bonuss: Lekcija par pienu “Piens?” (2020.g. maijs)
- Bonuss: Lekcija par gavēšanas fizioloģisko mehānismu “Gavēsim gudri!” (2020.g. februāris)
Līdz (tuvākajā laikā tiks paziņots). Eur
Īpašā “Agro putniņu” maksa divām vienas dzimtas sievietēm (mātei ar meitu, māsām, māsīcām u.tml.). Iespēja abām pilnvērtīgi piedalīties visās programmas aktivitātēs, kā arī saņemt bonusus:
Līdz (tuvākajā laikā tiks paziņots) Eur (EUR katrai)
Ja samaksā no (tuvākajā laikā tiks paziņots) līdz (tuvākajā laikā tiks paziņots):
- 8 nedēļu programma “Biohakings sievietēm: Dzīvo saskaņā ar savu ciklu!“
- Bonuss: Lekcija par pienu “Piens?” (2020.g. maijs)
- Bonuss: Lekcija par gavēšanas fizioloģisko mehānismu “Gavēsim gudri!” (2020.g. februāris)
No (tuvākajā laikā tiks paziņots) līdz (tuvākajā laikā tiks paziņots) Eur
Īpašā maksa divām vienas dzimtas sievietēm (mātei ar meitu, māsām, māsīcām u.tml.). Iespēja abām pilnvērtīgi piedalīties visās programmas aktivitātēs, kā arī saņemt bonusus:
No (tuvākajā laikā tiks paziņots) līdz (tuvākajā laikā tiks paziņots) Eur (EUR katrai)
Maksājot pa daļām, jāsamaksā:
– pirmā daļa EUR līdz (tuvākajā laikā tiks paziņots).
– otrā daļa EUR līdz (tuvākajā laikā tiks paziņots).
Bonuss tiek saņemts, kad ir samaksāta otrā maksājuma daļa.
Aicinu arī reģistrēties Facebook grupā “Sievietes veselībai: ēšana, neēšana, dzīvošana”, kur ir ievietoti plašāki materiāli par šo tēmu.
Programmas izveidotāja un vadītāja ir Marika Zelča-Čerāne, mediķe, garīgā līdzgaitniece un filozofe, Slow Medicine Ambulance izveidotāja.
Marikas interešu lokā ir autoimūnās saslimšanas un 2.tipa cukura diabēts, kur liela nozīme, lai uzturētu veselību un atveseļotos, ir dzīves veidam, uzturam un uzturvielām, gavēšanai, traucējošo faktoru novēršanai, optimālai organisma funkcionēšanai. Šī interese ir izpaudusies, izveidojot Facebook grupu “Ceļš un veselību (no autoimūnām slimībām)”, kā arī tagad piedāvājot šo programmu. Pabeidzot studijas medicīnā, viņa izvēlējās rakstīt kvalifikācijas darbu “Dzīvesveida paradumu izmaiņu ietekme uz 2.tipa cukura diabēta pacientu veselības rādītājiem”.
Marika 2020.gada pavasarī izveidoja un novadīja 8 nedēļu programmu “Biohakings sievietēm”, kas tika ļoti atsaucīgi novērtēta. Marika kopš 2019.gada septembra vada raidījumu par veselību “Vērmele”.
Kopš 2001.gada Marika daudzu gadu garumā ir veidojusi un vadījusi mācību un retrīta programmas garīgumā. Viņa ir starptautisku organizāciju – Spiritual Directors International un Spiritual Directors in Europe biedre un žurnāla Presence (Klātbūtne) redkolēģijas locekle.
© 2022. Marika Zelča-Čerāne. Visas tiesības rezervētas