
Dzīvo saskaņā ar savu ciklu!
Kad 2020.gada februāra sākumā man bija jānolasa publiska lekcija Rīgas Biznesa skolā, lai biohakeru kopienai pastāstītu par gavēšanas (neēšanas) fizioloģiskajiem procesiem organismā, ārpus manas prezentācijas palika ļoti nozīmīga tēma par to, kā gavēšana ietekmē sievietes organismu. Tajā pat laikā pie manis vērsās sievietes, kurām gavējot bija radušās cikla problēmas.

Foto: Sandris Kūliņš, 2020.g.3.februāris
Tā radās ideja veidot programmu sievietes veselībai. 2020.gada martā – aprīlī pirmo reiz piedāvāju programmu “Biohakings sievietēm”, kur dalījos zināšanās un mācīju sievietēm prasmi dzīvot saskaņā ar savu ciklu. Nevis mēģināt to lauzt vai pielāgot vīriešu pasaulei, kur nepazīst šādas cikliskas augšā-lejā izmaiņas, bet ļauties tām un gudri tās atbalstīt ar nepieciešamajām uzturvielām. Lai nebaida Tevi vārds “biohakings”, jo manā izpratnē tas ir dzīvot saskaņā ar savu ciklu, nodrošinot hormonu optimālu darbību, liekot lietā integratīvās medicīnas zināšanas un dažādus biohakus jeb knifiņus. Sievietei daba ir devusi iespēju mēneša laikā izdzīvot visus četrus gadalaikus – katru ar savām īpašajām prasībām un īpašajām dāvanām. Pavasari ar daudzām radošām idejām un iecerēm, vasaru ar košu uzplaukumu, nobriedušu un bagātu rudeni, un visbeidzot miera un atpūtas pilnu ziema.
Programma šobrīd tiek piedāvāta kā video lekcijas ar grupas koučingu – “Dzīvo saskaņā ar savu ciklu! (Biohakings sievietēm)“.
Lai Tev būtu vieglāk uzņemt manis sniegtās uzkrātās zināšanas, tās esmu sagrupējusi vairākos moduļos:

Iepazīsti ritmus, sava cikla fāzes un sievietes hormonus. Uzzini, kā tie veido savstarpēju saspēli. Mācies lasīt analīžu rezultātus.

Uzzini par katrai cikla fāzei atbilstošiem produktiem un veido savu ēdienkarti, lai neciestu no hormonu radītiem veselības traucējumiem gan reproduktīvajā vecumā, gan menopauzē!

Zini, ko neēst un kad neēst, lai nekaitētu un nenoplicinātu hormonus, kas noved pie cikla traucējumiem.

Dzīvo brīvībā ar zināšanām un pieaugošu pašapziņu, un zini, kā pārvarēt dažādus traucējumus un kā likt lietā savas priekšrocības.
Ko saka šīs programmas dalībnieces?
“Marikas sniegtā informācija rada uzticību, jo tā ir teorētiski pamatota, veiksmīgi apkopota un saprotami pasniegta.“
(Lilita Thomsen, ārste)
Kam šī programma ir domāta?
Programma domāta SIEVIETEI, kas ir gatava
1) atbrīvoties no savām ikmēneša ciešanām, ko rada:
– garastāvokļa svārstības, nomāktība,
– aizkaitināmība par sīkumiem, dusmas,
– bezmiegs, nervozums, trauksme,
– izklaidība un grūtības koncentrēties
– krūšu jutīgums, piebriešana, sāpīgums,
– galvassāpes, migrēna,
– vēdera pūšanās un/ vai sāpēs,
– karstuma viļņi,
– hronisks nogurums anēmijas vai zema asinsspiediena dēļ u.tml.;
2) iegūt kvalitatīvas zināšanas par sievietes veselību un to ietekmējošo hormonu darbību, tajā skaitā, izprotot procesus, kas veicina hormonatkarīgās veselības problēmas (mioma, PCOS. endometrioze u.c.), kā arī problēmas, kas saistītas ar ogļhidrātu toleranci, ēšanu, vairogdziedzeri un stresa pārvarēšanu;
3) izveidot individuālu, sev piemērotāko produktu sistēmu (un recepšu grāmatu!), atbilstoši savam ciklam un saviem simptomiem, atpazīt tos faktorus, kas negatīvi ietekmē ciklu un tos novērst;
4) uzņemties atbildību par savu veselību un vēlas optimizēt savu veselību, izprotot fizioloģiskos procesus un dažādu dzīves veida faktoru, īpaši, pārtikas produktu, ietekmi uz sava cikla norisi;
5) ir iekļauta svarīgāko rādītāju analīžu interpretācija un aptauja par hormoniem, kas pēc pazīmēm palīdz noteikt, ar kuriem hormoniem (estrogēns, progesterons, testosterons, kortizols, vairogdziedzera hormoni) ir problēmas, kā arī konkrētas rekomendācijas to sakārtošanai.
Vai vēlies kļūt par savu hormonu saimieci?
Vai vēlies iemācīties sērfot pa hormonu viļņiem?
Programmas praktiskā ievirze
Lai arī programmas saturs balstās nopietnos zinātniskos pētījumos, tās ievirze ir gūt praktisku labumu. Tāpēc programma ir veidota kā koučinga programma, kur katrai dalībiecei tiek sniegts viņai nepieciešamais atbasts, lai zināšanas tiktu piemērotas individuāli un praktiski liktas lietā!
Ko saka šīs programmas dalībnieces?
“Marikas zināšanas kā burvju nūjiņa visu sakārtoja pa plauktiem. (..) Ķermenis ir priecīgs, notiek hormonāla saskaņa ar pārtiku.“
(Eva Alpaslana)
“ Programmas laikā es ievērojami notievēju, nemaz nebadojoties, tikai nedaudz pamainot produktus, kurus lietoju, turklāt man atsākās mēnešreizes pēc ilgāka pārtraukuma.“
(Dalībniece, nevēlējās publiskot savu vārdu)
Kā norit programma?
Programma ir iecerēta tā, lai SIEVIETE varētu to savienot ar ikdienas gaitām, darbu un rūpēm par ģimeni.
Darbdienās – būs īsas video lekcijas (15-20-30 min), lai tās varētu kā „kumosu pa kumosam” katru noskatīties, izvērtēt un pārdomāt, kā dzirdētais saistās ar manu sievietes veselību un ikdienas dzīvi. Ja nav laika tās noskatīties darbdienās, tās var paspēt noskatīties un viegli materiālu apgūt nedēļas nogalē, tam veltot dažas stundas laika.
Tāpat ir paredzēts, ka sieviete veic ikdienas novērojumus, kurus vakarā pirms došanās pie miera atzīmē speciāli sagatavotā veidlapā, jo tie dod pamatu, lai izprastu, kuri hormoni un kuras jomas ir jālīdzsvaro.
Programma ietver:
1) vairāk kā 40 video lekcijas par kādu vienu nelielu tēmu vai jautājumu, lai dienas laikā varētu to noklausīties, pārdomāt un sasaistīt ar savu pieredzi un integrēt savā dzīvē;
2) darba grāmata video lekciju pierakstiem (vairāk kā 80 lapas, kas palīdz uztvert lekciju, pdf formātā);
3) darba grāmatā iekļautas lapas novērojumu un praktisko uzdevumu veikšanai (pdf formātā);
4) tiešsasites tikšanās zoom virtuālajā telpā, kur varēsi tikties ar citām mācību grupas dalībniecēm, kā arī iepriekšējo grupu dalībniecēm (t.s., “vecākajām māsām”) un mani tiešsaistē;
5) mācību grupas forums, kur gūt atbalstu, dalīties pieredzē, uzdot jautājumus un saņemt atbildes, un “vecāko māsu” iedrošinājumu.
Programmā var piedalīties no jebkuras sev ērtas vietas pasaulē un sev brīvā laikā, ja vien ir pieejams interneta pieslēgums.
No dalībniecēm tiek sagaidīta iesaistīšanās, darbs ar sevi, atgriezeniskās saiknes sniegšana.
Programmas ilgums
Programmas ilgums ir tikai 8 nedēļas, kuru laikā iegūsi zināšanas visam mūžam, kuras būtu bijis jāmāca jau skolā, bet diemžēl to nemāca.
Astoņas nedēļas ir laiks, lai programmas pirmajā pusē sieviete labāk iepazītu un apzinātos savu ciklu un savus ikdienas paradumus, bet otrajā pusē mēģinātu zināšanas gudri pielietot savā dzīvē.
Programmas pirmās četras nedēļas būs paredzētas teorētisko zināšanu apguvei un padziļinātākai sevis un sava cikla iepazīšanai, bet nākamās četras būs praktiskās zināšanas (lekcijas), kuras ieviest un pielietot praksē, savā ikdienā!
Jaunas grupas sākums paredzēts 2023.gada februāra beigās vai marta sākumā.
Ko saka šīs programmas dalībnieces?
“Ļoti vērtīgs lekciju cikls. (..) Bieži iznāk, ka tas, kas kārojās sestdienā, vairs nekārojas otrdienā. 🙂 Tagad viss salikās pa plauktiņiem.“
(Ligita Nelsone)
“Paldies par gadalaiku ēdieniem, daudz materiāla, ko novērot un izmēģināt.“
(Sarmīte Blūma)
Programmas saturs
Programma ir domāta izglītībai, lai, iegūstot zināšanas, katrs varētu uzņemties atbildību pa savu veselību un pieņemt informētu un atbildīgu lēmumu.
Materiāls ir tematiski organizēts piecos moduļos, kuriem ir gan teorētiskā daļa, gan praktiskā daļa.
Teorētiskās daļas saturs pa moduļiem
IEVADS. (1. nedēļa)
Dabas ritmi, kuros dzīvo sieviete un vīrietis. Sievietes četri gadalaiki. Epifīzes, kas tiek saukta par dvēseels mājokli, loma un nozīme veselības procesu regulēšanā mūsdienu jaunāko zinātnisko pētījumu kontekstā.
Veselības sākotnējais izvērtējums. Ko ņemt vērā, sevi novērojot, pirmā mēneša laikā.
MOSTIES! (2. un 3. nedēļa)
Kas notiek cikla fāzēs. Ievads par hormoniem. Sievietes hormonu tango. Hormonu līdzsvara trūkuma dēļ radītie simptomi pa cikla fāzēm.
Kas notiek perimenopauzē, menopauzē un postmenopauzē.
Endokrīnās (hormonu) sistēmas bojātāji. Zarnu mikrobioma ietekme un ko darīt.
Stresa ietekme uz sievietes ciklu un metodes tā pārvarēšanai.
Vairogdziedzera funkcionēšana, saspēle ar citiem hormoniem un tam nepieciešamās uzturvielas.
Ko var noteikt analīzēs un kā tās interpretēt.
Pašnovērtējuma anketa hormonu disbalansa noteikšanai.
NEĒD! (4. nedēļa)
Gavēt vai badoties? Ēšanas – neēšanas stadijas un fizioloģija.
Autofāgija. Kad autofāgijas stimulēšana var pasliktināt veselību?
Gavēšanas tipi. Gavēšana un sieviete.
ĒD! (5. un 6. nedēļa)
Hormoni, kas saistīti ar ēšanu: insulīns un glikagons, leptins un grelins. Glikozes tolerances traucējumi, izpausmes, kā sakārtot.
Ko var noteikt analīzēs un kā tās interpretēt.
Ēšana atbilstoši cikla fāzēm: Sezonālie produkti, *pavasaris*, *vasara*, *rudens*, *ziema*. Katram gadalaikam atbilstošais ēdiena sagatavošanas veids.
Dažadas diētas un kapēc viena veida diēta neatrisina visas problēmas. Dažādu diētu ietekme uz sievietes cikla dažādām fāzēm (keto, paleo, svaigēšana, bezglutēna, gavēšana u.c.).
DZĪVO! (7. un 8. nedēļa)
Liekam visu kopā!
Kā dzīvot un kā koriģēt simptomus, kad ir veselības traucējumi:
– mioma,
– anēmija,
– endometrioze,
– krampji un sāpes,
– PMS problēmas,
– akne (pūtītes),
– uzpūsts vēders,
– karstuma viļņi,
– policistiskais olnīcu sindroms (PCOS),
– jutīgas krūtis.
Asinsspiediena regulēšanas iespējas.
Kafija – vai ikdienas sabiedrotais?
Praktiskā daļa
Praktiskās daļas mērķis ir pārskatīt savu dzīvesveidu un ēšanas paradumus, izveidot individuālu, sev piemērotāko produktu un ēdienu sistēmu, atbilstoši savam ciklam un saviem simptomiem, atpazīt tos faktorus, kas negatīvi ietekmē ciklu un tos novērst.
Pirmais mēnesis – sevis novērošana, praktisks ikmēneša hormonu tests, ko var veikt sieviete mājas apstākļos, un uzdevumi izvērtēšanai, ko un kā mainīt savā dzīves veidā. Pašnovērtējuma veikšana ar anketas palīdzību hormonu disbalansa noteikšanai.
Otrais mēnesis – ieviest praksē, identificēt sievietes hormonus ietekmējošos faktorus savā ikdienas dzīvē, veidot sev piemēroto produktu sarakstu un savu ēdienu recepšu krājumu atbilstoši katrai cikla fāzei.
Tās ir zināšanas un pieredze visam mūžam, ko pielāgot sev un nodot savas dzimtas sievietēm nākamajās paaudzēs.
Atbalsts un koučings
Šis nav vienkārši prakstiski izglītojošs kurss, bet grupas koučinga programma. Atbalsts ir saņemams gan kā atbildes uz jautājumiem, gan grupas zoom tikšanās laikā.
Ko saka šīs programmas dalībniece?
“Marika ir mediķis, kādu jau sen gribēju sastapt.“
(Gundega Lazdāne par individuālo konsultāciju )
Bonusi

Pieeja grupai “Peptīdu pasaule” uz 3, 5 un 8 mēnešiem (atkarībā no izvēlētā komplekta).
Peptīdu bioregulatori ir īsas aminoskābju ķēdītes, kas spēj regulēt organisma atjaunošanās procesus.

Lekcija “Gavēsim gudri!” (video ieraksts).
Plašāk iztirzāts gavēšanas fizioloģiskais process, kas dod organismam iespēju atjaunoties (notiekot autofāgijai).

Video lekcija “Piens?”
Te tiek plaši analizēts piens, tā sastāvdaļas un tā apstrādes procesi un to ietekme uz veselību:
- Piena cukurs laktoze.
- Piena olbaltumi, kazeīns, A1 un A2 piens.
- Piena tauki.
- Homogenizācija.
- Pasterizācija.

Vebinārs “Alerģija? Sensitivitāte? Nepanesība?” (ieraksts)
Ar ko tās atšķiras viena no otras un kā diagnosticēt.
Dalības maksa
Aizpildi lūdzu anketu un par iespējām apgūt sievietei tik būtiski svarīgās zināšanas un piedalīties šajā programmā, kā arī par dalības maksu mēs ar Tevi sazināsimies.
Facebook grupa “Sievietes veselībai: ēšana, neēšana, dzīvošana” plašākam sieviešu lokam par veselību.
Programmas izveidotāja un vadītāja ir Marika Zelča-Čerāne, mediķe, garīgā līdzgaitniece un filozofe, Slow Medicine Ambulance izveidotāja.
Marikas interešu lokā ir sievietes veselības jautājumi, autoimūnās saslimšanas un 2.tipa cukura diabēts, kur liela nozīme, lai uzturētu veselību un atveseļotos, ir dzīves veidam, uzturam un uzturvielām, gavēšanai, traucējošo faktoru novēršanai.
Marika 2020.gada pavasarī izveidoja un novadīja 8 nedēļu programmu “Biohakings sievietēm”, kas tika ļoti atsaucīgi novērtēta. Marika veido un vada dažādas izglītojošas programmas un vebinārus par veselību, vada retrītus sievietēm, un uzstājas kā lektore.
Kopš 2001.gada Marika daudzu gadu garumā ir veidojusi un vadījusi mācību un retrīta programmas garīgumā. Viņa ir starptautisku organizāciju – Spiritual Directors International un Spiritual Directors in Europe biedre un žurnāla Presence (Klātbūtne) redkolēģijas locekle.
© 2023. Marika Zelča-Čerāne. Visas tiesības rezervētas