Dzīvo saskaņā ar savu ciklu!

Tā nebija nejaušība. Tas notika  2020. gada 3.februārī RBS auditorijā, kur es pasākuma „Veselība kā process” dalībnieku  uzmanībai piedāvāju prezentāciju „Gavēsim gudri!”.

Pagājušā gada novembra beigās, ļaujoties nomoda sapņošanai par nākotni, man uzplaiksnīja aina, ka es atrodos tieši šajā auditorijā klausītāju priekšā. Hmm… savādi, vai atgriešanās auditorijā, kur pirms divdesmit gadiem esmu arī strādājusi un lasījusi lekcijas? Kad Kaspars Vendelis mani uzrunāja sagatavot lekciju par gavēšanu pasākumam „Veselība kā process”, tad vēl nezināju, kur notiks gaidāmais pasākums.

Marika Zelča Čerāne Rīgas Biznesa skolā
Foto: Sandris Kūliņš, 2020.g.3.februāris

Piekritu ar PRIEKU, jo gavēšana ir tēma, kas apvieno divas man tuvas jomas – garīgumu, kas ir mana sirdslieta, un medicīnu/ veselību, ko uztveru vairāk kā misiju. Kad beidzot uzzināju, kur pasākums notiks, tad sapratu, ka tā patiešām nav nejaušība. Tam tā bija jānotiek.

Priecājos, ka Kaspars kustina sabiedrību ar biohakinga idejām un mudina pašiem uzņemties atbildību par savu veselību. Lai to darītu, ir dažādi rīki, kuri ir jāprot zinoši un pareizi izmantot. Līdzībās runājot – gan gludeklis, gan āmurs ir rīks, bet ar gludekli taču nebūtu prātīgi sienā naglu dzīt, vai ne?  Katram sava loma un īstā vieta. Pareizi?

Tā arī ar gavēšanu. Tas ir rīks, kuru pareizi izmantojot, tas var palīdzēt uzlabot veselību. Savukārt, neprasmīga tā pielietošana var nest kaitējumu, īpaši hormonālās regulācijas jomā. Tāpēc ir vajadzīgas zināšanas un prasme tās pielietot savā ikdienas praksē.

Gatavojot prezentāciju, ārpus tās palika vairākas nozīmīgas un plašas tēmas.

Viena no tām – sievietes! Kā gavēšana ietekmē pārējos hormonus un dažādus organisma faktorus sievietes cikla dažādajās fāzēs, kā arī menopauzē? Tie ir jautājumi, kas obligāti(!) būtu jāpārzina, ja kāda vēlas gavēt, lai neradītu apdraudējumu savai veselībai un mācītos pareizi interpretēt simptomus, kas var rasties gavēšanas laikā.

Pētot jautājumu par gavēšanu, mani pārsteidza, cik būtiski sievietei ir zināt, kad drīkst gavēt, lai nenoplicinātu savus hormonus un saglabātu hormonu līdzsvaru! Kādas ir sekas, ja to neievēro? Pazūd mēnešreizes, izjūk hormonu līdzsvars, kas var prasīt daudz laika, lai to atjaunotu. Arī attiecībā uz menopauzes periodu – ir jāievēro hormonu atbalsta dienas, lai tos pavisam nenoplicinātu.

Gavēšana ir lielisks rīks savas veselības uzlabošanā, tomēr ir jāatzīst, ka pārsvarā lielākā daļa pētījumu par gavēšanu ir veikti ar vīriešu piedalīšanos, un tie nav tieši attiecināmi uz sievietēm, jo tie neņem vērā sievietes cikla fāzes.  Bieži vien, kad sieviete apmeklē ārstu ar savām sūdzībām, tās tiek traktētas, ka tās ir tikai iedomas, ”tikai galvā”! Vai turpināt vienatnē ciest? Nevajag!

Pēdējos pāris gados jau ir parādījušies pētījumi, kur tiek pievērsta uzmanība sievietes atšķirībai. Parādās dati par sievietes fizioloģiskās atšķirības saistību ar pārējam orgānu sistēmām, piemēram, ar smadzenēm un reakciju stresa situācijās u.tml. Izprot sava cikla fāzes, sieviete var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi un cikla attiecīgās fāzes izmantot kā SAVU PRIEKŠROCĪBU! Šīs zināšanas pakāpeniski ienāk arī ar biohakingu saistītās aprindās.

Tiesa, no tā, ka cilvēks zina, bieži vien nekas daudz viņa dzīvē nemainās. Es, savukārt, vēlos palīdzēt tiem cilvēkiem, kas ir gatavi uzņemties atbildību par savu veselību un ir gatavi gudri izmatot gavēšanu kā rīku savas dzīves un veselības optimizēšanai. Tikai tad zināšanas iegūst savu īsto VĒRTĪBU, kad tās tiek liktas lietā!

Tāpēc tapa jauna programma sievietēm „Biohakings sievietēm.”

Šajā programmā 8 nedēļu garumā es sniedzu gan zināšanas, gan savu atbalstu un atbildes uz jautājumiem par
fizioloģijas un hormonu izmaiņām sievietes cikla laikā,
– to, kādus produktus lietot uzturā attiecīgajā cikla fāzē, lai atbalstītu fizioloģiskos procesus,
– to, kā ar dzīves veida izmaiņām novērst dažādus simptomus, kas rodas no hormonāla disbalansa (piemēram, PMS, akne, uzpūsts vēders u.c.),
– to, kad drīkst neēst (gavēt, badoties), lai nenoplicinātu savus hormonus un neradītu sev veselības problēmas (te sievietēm ir jābūt daudz zinošākām, nekā vīriešiem!),
– par hormonu atbalsta dienām menopauzes laikā.

Programma ir iecerēta tā, lai sieviete varētu to savienot ar ikdienas gaitām.

Programma ietver 15-20 min garas video lekcijas, lai tās varētu kā „kumosu pa kumosam” katru noskatīties un pārdomāt, kā tās saistās ar manu ikdienas dzīvi.   

Var piedalīties no jebkuras sev ērtas vietas vietas pasaulē un sev brīvā laikā, ja vien ir pieejams interneta pieslēgums.

8 nedēļas ir laiks, lai programmas pirmajā pusē sieviete labāk iepazītu un apzinātos savu ciklu un dzīves veida (t.sk., ēšanas, neēšanas) paradumus, bet otrajā pusē mēģinātu zināšanas gudri pielietot savā dzīvē. 

Galvenie ieguvumi, piedaloties programmā:

Programmas teorētiskajā daļā iepazīsies ar procesiem:

Programmas pirmās četras nedēļas būs paredzētas sava cikla iepazīšanai, bet nākamās četras – lai iegūtās zināšanas varētu pielietot praksē, savā ikdienā!

Programma ietver:

1) īsas video lekcijas par kādu vienu nelielu tēmu vai jautājumu, lai dienas laikā varētu to noklausīties, pārdomāt, sasaistīt ar savu dzīvi;

2) izdales materiāli (darba lapas un uzdevumi);

3) Facebook grupa/ Forums, kur gūt atbalstu, dalīties, uzdot jautājumus;

4) trīs videokonferences zoom virtuālajā telpā, kur varēsi tikties ar mani tiešsaistē.   

Kam šī programma ir domāta?

Sievietei, kas ir zinātkāra un

.. vēlas iepazīt savu sievietes ķermeni, saprast tā funkcionēšanu,
lai ar ēšanas / neēšanas miju optimizētu veselību un tā funkcijas bez medikamentiem;

.. iegūt zināšanas par hormoniem cikla laikā,
lai uzzinātu par iespējām, kā ar savām izvēlēm ietekmēt personīgā cikla norisi,

… grib mācīties ieklausīties savā ķermenī,
lai sadraudzētos ar to;

… izvēlas mainīt vecos ieradumus un ieviest jaunus,
lai sakārtotu savu veselību un dzīves veidu.

Piezīme.
Šīs programmas praktiskā daļa būs daļēji piemērota, ja sieviete lieto hormonālos  kontracepcijas līdzekļus, un menopauzes periodā.

Pieteikuma Anketa

Programmas saturs

Teorijas daļa

Ievads. Sevis izvērtēšana un biohakera domāšanas veids.
24 st cikls un  ~ 28 dienu cikls.

Hormonu tango!  Estrogēns, progesterons, LH, FSH, kortizols, insulīns pa cikla fāzēm.

Gavēt vai badoties? Fizioloģija īstermiņā un ilgtermiņā. Hormoni saistībā ar gavēšanu.

Veselības stāvoklis, kad piesargāties ar gavēšanu, problēmas, kas var rasties. Gavēšana, intermitējošā gavēšana, kaloriju samazinoša diēta un ar to saistītie procesi.

Gavēšana un ēšana pa cikla fāzēm. Mikroelementi. Uztura bagātinātāji. Kafija. Gavēšana menopauzes laikā (tēma tiks izvērsta detalizētāk, ja būs attiecīgā vecuma posma sievietes).

Sievietes cikls un tā saistība ar citām orgānu sistēmām (smadzeņu funkcija, imunitāte, vielmaiņa, gremošanas trakts, āda). Stress.

Par ko tas liecina – PMS, krampji un sāpes, vēdera uzpūšanās, jūtīgas krūtis, akne u.c.

Diētas un to ietekme uz sievietes ciklu: keto, bezglutēna diēta, svaigēšana u.c. Dažādu diētu izmantošana dažādās cikla fāzēs.

Noslēgums. Dzīve ikdienā un darbā atbilstoši cikla fāzēm. Radošums un atpūta.

Praktiskā daļa.

Izveidot ēšanas un neēšanas sistēmu atbilstoši savam ciklam un simptomiem.
Pirmais mēnesis – novērojumi un izvērtēt, ko un kā mainīt savā dzīves veidā.
Otrais mēnesis – ieviest praksē.

Tās ir zināšanas un pieredze visam mūžam!

Programma ir domāta izglītībai, lai, iegūstot zināšanas, katrs varētu uzņemties atbildību pa savu veselību un pieņemt informētu un atbildīgu lēmumu. Programmas ietvaros netiek veikta diagnostika, ārstēšana vai sniegtas medicīniska rakstura konsultācijas.

2020.gada pavasarī šī programma tika piedāvada pirmajām interesentēm. Tika saņemtas ļoti labas atsauksmes. Dalībnieces izteicās, ka šīs zināšanas būtu jāzina ikvienai, ka šo ieteiks visām savas dzimtas sievietēm – gan meitai, gan mātei!
Tuvākajā laikā dalībnieču atsauksmes tiks ievietotas arī šajā lapā.

No dalībniecēm tiek  sagaidīta iesaistīšanās, darbs ar sevi, atgriezeniskās saiknes sniegšana un sajūsmas pilna liecība par vērtīgo programmu! 🙂

Pieteikuma ANKETAS jautājumi.

Ir daži obligātie un daži neobligātie jautājumi, par kuriem tomēr priecātos, ja Tu atbildētu.

Jautājums par vecuma grupu, lai apmēram zinātu, kādi jautājumi varētu interesēt. Piemēram, ja nevienas nebūs menopauzes vecumā, tad  par jautājumiem šajā vecumā neizvērsīšos.

Labprāt uzzinātu, kā Tu sevi raksturotu (nav obligāts), bet jūties brīva man uzticēt tik, cik Tev šobrīd ērti.

Vēl ir jautājums par tēmām (nav obligāts), kas Tevi varētu interesēt, piemēram,  akne, endometrioze, PCOS, premenstruālais sindroms, sāpes, menopauze u.c. Man ir biohakinga idejas, ko darīt šo vai citu problēmu gadījumā, kuras Tu varētu izmēģināt.

Pieteikuma Anketa

Tuvākā grupa programmā “Biohakings sievietēm” tiek plānota 2020.gada oktobrī.

Tagad var reģistrēties Facebook grupā “Gavēsim gudri, gavēsim ar prieku!”, kur ir ievietots 2020.gada 18.februāra vebinārs Gavēsim? Badosimies? Veselīgi? Kaitīgi?” un citi materiāli par šo tēmu.

Facebook grupa

© Marika Zelča-Čerāne. Visas tiesības rezervētas